ABD’den Fethullah Gülen Açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’ının Sözcüsü olan Mark Toner, Fethullah Gülen’in iade sürecine ilişkin açıklama yaptı.

20 Temmuz 2016 Çarşamba, 09:41
Mark-Toner

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın rutin olarak düzenlediği basın toplantısında kamuoyu bilgilendirmesi yapan Bakanlık Sözcüsü Mark Toner toplantı salonunda bulunan basın mensuplarından biri tarafından yöneltilen soru neticesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin gündemine oluşturan konuların başında gelen Fethullah Gülen’in iade edilme sürecine ilişkin açıklamalar yaptı. Sözlerine sürecin zaman alacağını belirterek başlayan Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner ‘Hepinizin bildiği üzere bu tarz diplomatik temaslar bir gece içerisinde tamamlanacak şeyler değil. Süreç, iade talebi istenen kişinin apar topar iade edilmesi şeklinde yürümüyor bir takım hukuki tabanları var ve hukuki tabanlar üzerinden gerçekleştirilecek görüşmeler neticesinde durum netlik kazanacak’ ifadelerini kullandı.

Fethullah Gülen’in iade edilmesi sürecine ilişkin yaptığı açıklamaların ardından, Türkiye Cumhuriyeti’nde açığa alınan savcı, hakim, öğretmen ve daha birçok kamu görevlisine de değinen Mark Toner, açığa alma nedenlerinin gayet meşru olduğunu vurgulayarak Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarının güvenliğini düşünerek hareket ettiğini belirtti. Geçtiğimiz günler içerisinde yaşanan olayların ardından Türkiye’yi dikkatli bir şekilde izlediklerini belirten sözcü Toner, Türkiye’ye yönelik yapılan çağrıların anayasalara uygun hareket edilmesi yönünde olduğunu vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir