Dev Chinook Helikopterinin Sevkiyatı Tamamlandı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sipariş ettiği Chinook helikopterlerinden ilki bugün öğle saatlerinde gemi ile Türkiye’ye getirildi.

14 Temmuz 2016 Perşembe, 21:20
ch_47_chinook

30 Haziran 2006 tarihinde Savunma Sanayi İcra Komitesi tarafından alınan başlangıç kararı neticesinde hayata geçirilen proje kapsamında Boeing isimli dev uçak üreticisi tarafından üretilen CH-47F Chinook modeli ağır nakliye helikopterinin Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özel Kuvvetler Komutanlığı envanterine katılması için seçildiği açıklanmıştı.

Temin edilecek ağır nakliye helikopteri modelinin belirlenmesinin ardından Boeing firması yetkilileri ile bir araya gelen Savunma Sanayii Müsteşarlarının karşılıklı atılan imzalar neticesinde CH-47F Chinookların Türkiye’ye teslim edileceğinin bildirilmesinin ardından geçen 10 yıllık sürecin sonunda bugün verilen sipariş kapsamında ilk helikopterin sevkiyatının gerçekleştirildiği açıklandı.

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Boeing firmasının tesislerinde üretildiği belirtilen CH-47F Chinooklardan ilkinin tamamlanan sevkiyatın ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na nakledilmek üzere yola çıktığı bildirildi. Helikopterin nakliye işlemlerine başlanılmasının ardından açıklama yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığı ‘Boeing firmasından temin edilen CH-47F Chinook modeli ağır nakliye helikopteri komutanlığımız tarafınca Güneydoğu bölgelerinde yürütülmekte olan operasyonlarda birliklerimizin ihtiyaç duyduğu teçhizat ve birlik takviyelerinde kullanılacaktır’ ifadelerini kullandı.

2006 yılında imzalanan anlaşma kapsamında ki ikinci teslimatın ise 3 helikopter olmak sureti ile Ağustos ayını son gününe kadar gerçekleştirileceği ifade edildi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir