Donald Trump’ın Adaylığı Kesinleşti

Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok tartışılan ismi Donald Trump, geçtiğimiz gün yapılan Ulusal Kongre’nin ardından resmen aday oldu.

20 Temmuz 2016 Çarşamba, 10:55
news_trump

Amerika Birleşik Devletleri’nin en bilinen eyaletlerinden birisi olan New York’ta d1946 yılında Dünya’ya gelen ve iş adamı olduğu bilinen Donald Trump’ın Ohio Eyaleti’nin Cleveland kentinde devam etmekte olduğu belirtilen Ulusal Kongre’de bin 237 delegenin onayını alarak Başkanlık Seçimleri’nde Cumhuriyetçi Parti’nin resmi adayı olduğu açıklandı. Federal Üniter Cumhuriyet ile yönetildiği bilinen Amerika Birleşik Devletleri’nde başkan adayı olmak için parti bünyesinde bulunan delege sayısının yarısından bir fazlası kadar oy almak gerektiği vurgulanırken Cumhuriyetçi Parti’de 2 bin 472 delegenin kayıtlı olduğu belirtildi.

Cleveland kentinde düzenlenen Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kongresi’nde akşam saatlerinde adaylığı kesinleşen Donald Trump’un aday adaylığı sürecinde sarf ettiği sözlerin oldukça tartışıldığı belirtilirken, siyasi oluşumlarda tecrübesiz olduğu gerekçesi ile birçok kez eleştirilen Donald Trump’ın süreç içerisinde parti bünyesinde ki 16 farklı aday adayını saf dışı bıraktığı ifade edildi.

Adaylığı kesinleşen Trump’ın, delegelerin oyunu almasında etkili olan gelişmelerden birinin de başkan yardımcısı olacağı açılanan Indiana Valisi Mike Pence’in Trump’a açıkça destek vermesi olduğu belirtildi. ‘Amerika’yı yeniden büyük yapalım’ sloganı le adaylık kampanyasını yürüten Donald Trump’un an itibari ile her hangi bir açıklama yapmadığı aktarıldı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir