Güney Sudan’ın Başı Kolera İle Dertte

UNICEF yetkilileri tarafından hazırlanan raporda, Güney Sudan’ın başkenti Cuba’da 11 kişinin kolera salgını nedeni ile hayatını kaybettiği ifadeleri yer aldı.

20 Temmuz 2016 Çarşamba, 18:48
1095790_620x410

Birçok Dünya ülkesinin bir araya gelerek 1946 yılında imzaladığı Çocuk Hakları Sözleşmesi kapsamında hizmet vermekte olduğu bilinen Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu ( UNICEF ) görevlileri tarafından geçtiğimiz günlerde iç savaş tehlikesi ile karşı karşıya kalan Güney Sudan ülkesine yönelik hazırlanan raporda 2016 yılı itibari ile kolera hastalığı şüphesi ile tedavi altına alınan 11 kişinin hayatını kaybettiğine ilişkin ifadeler yer aldı. UNICEF’in resmi web sitesi üzerinden yayımlanan raporda şuana kadar 72 hastanın kolera şüphesi ile hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındığı da belirtilirken, kolera teşhisi konulan hastaların 40’dan fazlasının Güney Sudan’ın başkenti Cuba’da yaşamakta olduğu belirtildi.  Başkent Cuba haricinde ki kolera vakalarının Bor ve Terekeka isimli köylerde görüldüğünün altını çizen UNICEF raporu ülkenin ciddi bir riskle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Öte andan, geçtiğimiz yıllarda yaşanan II. Sudan İç Savaşı neticesinde Sudan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan ülkesine yönelik Birleşmiş Milletler tarafından yayımlanan bir diğer raporda ise Haziran ayı baz alınarak yapılan araştırmalar doğrultusunda ülke genelinde ki 5 binden fazla çocuk yaşta Güney Sudanlının kolera salgını tehdidi altında olduğu bildirildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir