Irak’ta Facia Son Anda Önlendi

Irak’ta başkent Bağdat’ın 110 kilometre kadar doğusunda bulunduğu belirtilen Ramadi kentinde bomba yüklü kamyon imha edildi.

20 Temmuz 2016 Çarşamba, 23:24
isid-in-bomba-yuklu-kamyonu-havaya-ucuruldu-8627896_1523_m

Amerika Birleşik Devletleri’nin geçtiğimiz günlerde büyük hata olduğunu açıkladığı Irak işgali döneminde Irak’ın Samarra kentinde bir öğretim görevlisi olduğu bilinen Ebubekir El Bağdadi tarafından, uzun yıllar üst düzey yetkili olarak görev aldığı terör örgütü El Nusra’dan halifeliğini ilan ederek ayrılmak sureti ile kurulan Irak Şam İslam Devleti ( İŞİD ) isimli terör örgütü tarafından düzenlenmek istenen bomba yüklü kamyon saldırısı son anda önlendi.

Son bir ay içerisinde Suudi Arabistan’da 4, Irak’ta 8, Fransa 1 ve Türkiye’de 1 saldırı düzenleyen Irak Şam İslam Devleti’nin bomba yüklü kamyonla düzenlemek üzere olduğu saldırının bertaraf edildiği anların saniye saniye kayıt altına aldığını belirtildi. İŞİD militanlarınca kaydedildiği ifade edilen görüntülerde Irak Hükümeti bünyesinde hizmet vermekte olduğu bildirilen bir binaya yaklaşmakta olduğu anlaşılan bomba yüklü kamyonun Irak Silahlı Kuvvetleri unsurlarınca ateşlenen Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler döneminde üretilmiş RPG olarak da bilinen güdümsüz tank savar silahı roketi neticesinde imha edildiği anlaşıldı. Büyük bir gürültü ile patladığı aktarılan kamyonun imha edilmesinin ardından İŞİD militanlarına yönelik operasyon başlatıldığı yönünde bilgiler paylaşıldı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir