NASA’dan Yeni Mars Projesi

NASA, Mars Gezegenine dördüncü uzay aracını göndermek için sürdürülen çalışmaların 2020 yılında tamamlanacağını açıkladı.

19 Temmuz 2016 Salı, 00:43
843233

1913 yılında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık Alanında Danışma Komitesi ismi ile kurulması ve Birinci ve İkinci Dünya Savaşı döneminde Amerika Birleşik Devletleri’nin savaşı kazanmasında büyük katkı sağlaması ile bilinen, İkinci Dünya Savaşı’nın Amerika’nın etkisi ile müttefik devletler tarafından kazanılmasından 13 yıl sonra ismini Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ( NASA )olarak değiştiren resmi ABD kuruluşu geçtiğimiz gün şaşırtan bir açıklama yayımladı.

NASA’nın her gün milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen web sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, Kızıl Gezegen olarak da bilinen Mars Gezegeni’nin büyük ölçüde keşfedilmesi amacıyla uzun yıllardır yürütülmekte olan proje kapsamında 2020 yılı içerisinde Mars’a gönderilen keşif araçlarının dördüncüsünün yola çıkacağına ilişkin ifadeler yer aldı.

Mevcut yörüngeleri itibari ile Dünya’ya en kısa uzaklıkta olduğu dönemlerde dahi Dünya’da 55 milyon kilometre uzaklıkta olan Mars’a dördüncü keşif aracının 2020 yılında fırlatılmasının ardından başlayacağı yolculuğu 8 ay kadar sonra tamamlayacağı belirtilirken, bahsedilen uzay aracının Mars’ta koloni kurulması fikrinin ilk meyvesi olduğu iddia edildi. Aracın başarılı bir şekilde Kızıl Gezegen’e ulaşmasının ardından gezegende ki toprak ve taş zeminler üzerine koloni kurma konusunda araştırmalar yapacağı söylendi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir