Reflü Sorunu Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Yanlış beslenme ile ortaya çıkan reflü rahatsızlığı hakkında bilinçsiz bir nesil ile karşı karşıya olduklarını düşünen uzmanlar, önemli açıklamalarda bulundu.

23 Temmuz 2016 Cumartesi, 01:00
gebelik-belirtileri

Mide kapakçığının işlevini kaybetmesi, diğer bir adıyla reflünün, üzerinde durulmaması halinde ciddi sağlık problemlerine yol açtığını söyleyen uzmanlar, günümüzde oldukça sık karşılaşılan bu rahatsızlığın, özellikle yanlış beslenme alışkanlığından dolayı meydana geldiğini açıkladı. Hazır besinlerle sürdürülen yaşamın mide asidini arttırdığı ya da azalttığı yönünde araştırma yapan yetkililer, yağlı ve asitli gıdalardan uzak durulması gerektiğini belirtti. Yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda da görülmeye başlanan bu hastalık, paketlenmiş kızartma türü cipsler ve gazlı içeceklerin midede bıraktığı hasarlardan en önemlisi olarak görülüyor. Reflü yönünde sıkıntısı olan kişilerin ilaç tedavisinden önce sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmaları gerektiğini söyleyen uzmanlar, bir süre aşırı yağlı ve gazlı ürünlerden uzak durulması gerektiğinin altını çizdi.

REFLÜ HASTALARI İÇİN BESLENME ŞEKLİ

Reflü rahatsızlığının en önemli belirtileri geğirme, hazımsızlık, mide de şiddetli yanma hissi, yemek borusundan ekşimiş su gelmesidir. Uzmanlar, bu şikayetleri yaşayan kişilerin ilaç tedavisinden önce sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanmalarını, haşlanmış sebze tüketimini arttırmalarını, turşu, ekşi ve acı besinlerden uzak durmalarını kişinin kendi sağlığı için önemle vurguluyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir